Από μηνιγγίτιδα προσβλήθηκε και νοσηλεύεται στο "Λοιμωδών" Θεσσαλονίκης μαθήτρια της Γ' Τάξης του 10ου Λυκείου Λάρισας.
Η μαθήτρια παρουσίασε τα πρώτα συμπτώματα έντονης αδιαθεσίας μετά την επιστροφή της από τριήμερη εκδρομή του σχολείου της στο Ναύπλιο. Ο Νομίατρος Λάρισας, καθησυχάζοντας τους γονείς του λυκείου, έκανε λόγο για μεμονωμένο κρούσμα, το οποίο δεν έχει μορφή επιδημίας, αλλά προκειμένου να ηρεμήσουν (γονείς και μαθητές) και για προληπτικούς λόγους το σχολείο έκλεισε για δύο μέρες για να απολυμανθούν οι χώροι.