Συνάντηση της Δημοτικής Αγωνιστικής Κίνησης (ΔΑΚΘ) με τη ΔΕ του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Θεσσαλονίκης πραγματοποιήθηκε χτες το πρωί στα γραφεία του Επιμελητηρίου.
Ο πρόεδρος της ΔΕ του ΕΕΘ Ν. Τσαρούχας αναφέρθηκε στα προβλήματα της πόλης και των επαγγελματιών, το οποία - όπως τόνισε - διευρύνονται και οξύνονται ακόμη περισσότερο και αναγνώρισε την ύπαρξη και την ανάγκη ανάπτυξης κοινών αγώνων για την αντιμετώπισή τους. Ακόμη δέχτηκε ότι η ΔΑΚΘ επιτέλεσε θετικό έργο με τις παρεμβάσεις και προτάσεις της και μέσα στο Δημοτικό Συμβούλιο για μια σειρά προβλημάτων που αντιμετωπίζουν η πόλη, οι επαγγελματίες, οι εργαζόμενοι και γενικότερα ο λαός της Θεσσαλονίκης. Από την πλευρά της ΔΑΚΘ ο επικεφαλής της Αγ. Σαχίνης του επέδωσε πρόσκληση για την εκδήλωση της Κίνησης που πραγματοποιείται στις 13/4 με θέμα "Δημοτικές εκλογές και το παραγωγικό μοντέλο της Θεσσαλονίκης", τονίζοντας πως δεν είναι τυχαία η επιλογή και η έναρξη των εκδηλώσεων με αυτό το θέμα, γιατί "πιστεύουμε πως όλες οι παρατάξεις πρέπει να απαντήσουν και να κριθούν για το πώς βλέπουν το αύριο αυτής της πόλης".