Κατά μία λωρίδα στενότερη θα είναι από σήμερα και η άνοδος της Λεωφόρου Κηφισού προς Λαμία, από τον ανισόπεδο κόμβο της Π. Ράλλη μέχρι τον ανισόπεδο κόμβο της Λ. Καβάλας. Η ρύθμιση αυτή, που θα διαρκέσει αρκετούς μήνες και θα ταλαιπωρήσει τους οδηγούς, θα γίνει λόγω εκτέλεσης έργων του ΥΠΕΧΩΔΕ.
Τα τμήματα στα οποία θα περιοριστούν σταδιακά οι λωρίδες θα έχουν μήκος 200 περίπου μέτρα και το χρονικό διάστημα περιορισμού του κάθε τμήματος θα είναι 50 μέρες.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο περιορισμός των λωρίδων κυκλοφορίας έχει ξεκινήσει πριν ένα περίπου μήνα αντίστοιχα στο τμήμα αυτό της Λεωφόρου Κηφισού με κατεύθυνση τον Πειραιά.