Η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα, απάντησε σε ερώτηση δημοσιογράφου σχετικά με την εαρινή Σύνοδο Κορυφής της ΕΕ:
«Σήμερα λήγει (σ.σ. χτες) η εαρινή Σύνοδος. Πρόκειται να παρθούν καινούρια άγρια μέτρα κατά των εργαζομένων, που ως συνήθως θα περιβληθούν με ουδέτερη συνθηματολογία, έτσι που κανείς να μην καταλαβαίνει τίποτα.
Νέες συσπειρώσεις πρέπει να γίνουν απέναντι σε αυτές τις επιλογές και ένα από τα πιο βασικά μέτωπα για το ΚΚΕ είναι το πεδίο της Παιδείας, η οποία πραγματικά οδεύει όχι μόνο προς μια μεγαλύτερη ιδιωτικοποίηση, αλλά πάνω απ' όλα σε μια διαδικασία μεγάλης υποβάθμισης της μόρφωσης».