Παρά το γεγονός ότι οι πληροφορίες αναφέρουν πως τα τέσσερα σούπερ μάρκετ «Αφοί Αντωνόπουλοι» στην Καρδίτσα θα «περάσουν» στον «Ομιλο Γαλαγάλας», ουδείς δεσμεύεται επισήμως και εγγυάται ότι οι 108 εργαζόμενοι θα κρατήσουν τη δουλιά τους και τα κεκτημένα τους.
Πάντως, ενδεχόμενο οριστικό κλείσιμο των τεσσάρων σούπερ μάρκετ δεν είναι κάτι που μπορεί ν' αντέξει ο νομός. Δεν είναι μόνον ότι η ανεργία στην Καρδίτσα ξεπερνάει το 30%(!) κι ότι τα σούπερ μάρκετ είναι από τις λίγες μικροεπιχειρήσεις που λειτουργούν στην περιοχή, εξασφαλίζοντας δουλιά κι ένα μικρό εισόδημα σε μερικούς Καρδιτσιώτες. Είναι και το γεγονός ότι η μικρομεσαία αγροτιά, που αποτελεί την πλειοψηφία των κατοίκων του νομού, ξεκληρίζεται μαζικά και με γοργούς ρυθμούς, τροφοδοτώντας συνεχώς με νέους ανέργους την πόλη. Αλλη ανεργία, λοιπόν, δεν αντέχει η Καρδίτσα κι αυτό θα πρέπει να το λάβουν όλοι υπόψη τους και πρωτίστως η κυβέρνηση.