Ως προς την ίδια τη συγκέντρωση εκτίμησε ότι «είναι πολύ μεγάλη, για ορισμένους πάρα πολύ μεγαλύτερη απ' ό,τι προσδοκούσαν. Αυτό, συνέχισε, εκφράζει τη θέληση του ελληνικού λαού να συνεχίσει τον αγώνα του γιατί τα πάντα θα κριθούν μετά τις εκλογές. Και η συγκέντρωση αυτή δίνει ένα πάρα πολύ ελπιδοφόρο μήνυμα».
Απαντώντας σε ειδικότερη ερώτηση γιατί σ' αυτήν την εκλογική μάχη δεν πήρε μέρος σε περιοδείες και συγκεντρώσεις είπε: «Η εκλογική δουλιά είναι πολυσύνθετη. Ενα μέρος της είναι οι συγκεντρώσεις και οι περιοδείες, που παίρνουν μέρος οι υποψήφιοι. Εγώ δεν είμαι υποψήφιος. Εχει τόσο πλάτος η εκλογική δουλιά που έχει δουλιά για όλους».