Αφού, όμως, δε «συμμετείχαμε» στον πόλεμο, τότε τι σημαίνει το γεγονός ότι από το ελληνικό έδαφος περνούσαν και συνεχίζουν να περνούν ΝΑΤΟικοί μισθοφόροι; `Η, γιατί η Ελλάδα δεν έθεσε «βέτο» στο ΝΑΤΟ ώστε να εμποδίσει τους βομβαρδισμούς, αν πράγματι ήταν αντίθετη; Ρωτήθηκε για όλα αυτά ο Α. Τσοχατζόπουλος, αλλά ο υπουργός ήταν... απτόητος. Ιδού:
«Δεν το αμφισβητώ, ότι εμείς, βεβαίως, διαθέσαμε το χώρο, την πρόσβαση, όμως αυτό δε σημαίνει συμμετοχή της Ελλάδας στον πόλεμο... Βεβαίως. Αυτό είναι σαφές. Εμείς δε βάλαμε "βέτο". Εμείς εξασφαλίσαμε τη μη συμμετοχή της Ελλάδας»!
Αυτές ήταν οι απαντήσεις του Α. Τσοχατζόπουλου. Νομίζουμε ότι μπορείτε να βγάλετε τα συμπεράσματά σας.